A történelem vége után: nekiment Fukuyama Trumpnak és Orbánnak

„A végső árulás” címmel írt publicisztikát Francis Fukuyama a Trump-kormányzat irányváltásáról.

A híres filozófus azt is megmondta, mi lesz ezután.
Francis Fukuyama legismertebb műve A történelem vége és az utolsó ember, egyben a leggyakrabban idézett tévedése is: az amerikai politológus ugyanis 1989-ben azt a hiperoptimista jóslatot tette, hogy immár vége a totalitárius rendszereknek, és minden a liberális demokráciák irányába halad, aminek a nyugati formája az egész világon elterjed majd, és így az ember meghaladja a háborúk korát.
A hegeliánus-marxista gondolkodó természetesen sem azzal nem számolt ekkor, hogy a liberális demokráciák maguk kezdik majd el megnyirbálni polgáraik szabadságjogait, sem azzal, hogy erre válaszul éppen az úgymond populista jobboldal nyer majd teret magának ott, ahol a liberálisba forduló baloldal hátrahagyta eredeti bázisát, vagyis a munkásosztályt. Azóta rendszeresen kifakad az általa ideálisnak képzelt világrendtől eltérő politikát folytató kormányokra, köztük hazánkra is.
Ezt is ajánljuk a témában
„A végső árulás” címmel írt publicisztikát Francis Fukuyama a Trump-kormányzat irányváltásáról.
Akárhogy is, Donald Trump első elnöksége óta a politológus optimizmusa elszállt, most, a második elnökség kezdetén pedig keserű nyilatkozatot tett a szintén baloldali olasz La Repubblica című lapnak.
A hosszas interjúból a főbb gondolatok pedig röviden:
De lássuk részletesebben!
„Trump megismétli azokat a politikai lépéseket, amelyek miatt a harmincas években háborúba keveredtünk” – mondja a lapnak, jelesül: az új vámok „a legidiótább döntés, amit valaha is láttam amerikai elnöktől” – vélekedik a politológus, hozzátéve: ezek kontraproduktívak lesznek, és valószínűleg nagyon mély recesszióba, ha nem válságba sodorják a világgazdaságot.
Fukuyama szerint mindez abból fakad, hogy Trump képtelen megérteni a gazdaság működését, ő pedig azt nem érti, hogyan léphet ilyet egyáltalán meg egy amerikai elnök; s szerinte értelmetlen Trump azon panasza, hogy más országok „kifosztják” Amerikát. Sőt: „Amerika rendkívüli módon gyarapodott a globális liberális kereskedelmi rendnek köszönhetően. Trump szerint a hiány a kizsákmányolás jele, de bármelyik közgazdász megmagyarázhatja, hogy miért nem az” – mondja, hozzátéve, ez csak annak az éremnek a másik oldala, amit a dollár globális valutatartalék-státusza (vagyis dominanciája) jelent.
A politológus többször kifakad, ez talán a legerősebb: szerinte olyan „hihetetlenül tudatlan” Trump, hogy nehéz megérteni, hogyan lett elnök.
Fukuyama szerint az sem igaz, hogy a védővámokkal a gyártás visszatérne Amerikába, ugyanis az összes termelési lánc visszahozásának költségei óriásiak lesznek, amit az amerikai vállalatok nem engedhetnek meg maguknak, részben az új üzemek felhúzásának költségei, részben a drága munkaerő miatt. Ráadásul nem is akarnak befektetni, hiszen úgy számolnak, hogy 2-4 év múlva visszatérnek a demokraták.
Fukuyama nem rejti véka alá, hogy Trump bukásában reménykedik: szerinte az 1930-as évek és a jelen vámpolitika között sok a hasonlóság, mert az iparmágnásoknak kedvez a szerinte autokrata Trump. „Az egyetlen remény, hogy ez az ostoba politika visszaüt rá, az árak emelkedni fognak, és valószínűleg mély recesszióba taszítják az Egyesült Államokat és sok más gazdaságot. Ez nem fog jólesni azoknak az amerikai szavazóknak, akik aranykorról álmodoztak.” – vélekedik.
Ami viszont a probléma szerinte, amellett, hogy sok ember elveszti a munkáját és a jelenleg regnáló kormányokat delegitimáló válság jön, hogy Trump politikája lerombolja a NATO-t, „és eltöröl mindenfajta szolidaritást a demokráciák között. Oroszország és Kína szívesen kihasználja ezt a gyengeséget”. és a háborúk kora jöhet. Pontosabban azzal, hogy Washington elengedi Ukrajnát, Kína vérszemet kaphat Tajvan kapcsán – egy ilyen támadás viszont súlyos csapás lenne Trumpnak. Hiszen az elnök politikája nem máson alapul, mint saját becsvágyán, ennek csak ez, illetve a bíróságok, meg a félidős választások szabhatnak gátat.
A vámokról kevésbé Trump-ellenes magyarázatunkat pedig itt olvashatják.
Ezt is ajánljuk a témában
Minden kérdésre itt a válasz a tegnap este bejelentett trumpi vámbombával kapcsolatban.
Nyitóképen Fukuyama, amint épp Barack Obama örökségét értékeli az arab világban 2016-ban Washingtonban. Forrás: Samuel Corum / Anadolu AgencySamuel Corum / ANADOLU AGENCY / Anadolu via AFP